Użytkowanie i rodzaje bram

Poniżej znajdą państwo kilka porad dotyczących eksploatacji i konserwacji bram, a także informacje dotyczące rodzajów bram.


Szyna bramy przesuwnej, po której poruszają się rolki bramy, powinna być zawsze czysta – gromadzący się na niej piasek, suche liście, a zimą śnieg mogą ją zablokować. Z szyny trzeba wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia.
Bramy dwuskrzydłowe nie mogą służyć do odśnieżania wjazdu. Konieczne jest również wyregulowanie napędu bram przesuwnych i konserwacja oraz przeglądy automatów do bram w zakresie określonym przez producentów (1-2 razy w ciągu roku). Automatyka może nie zadziałać, gdy jest bardzo zimno. Przed zakupem warto sprawdzić, w jakich temperaturach może pracować siłownik.

Jedna podwójna brama będzie z pewnością tańsza niż dwie pojedyncze. Taką bramę trzeba wyposażyć w jeden system automatyki, nie dwa, co również będzie tańszym rozwiązaniem. Szerszy wjazd do garażu jest zdecydowanie wygodniejszy. Ponadto jedna szeroka brama wygląda chyba efektowniej.
Dwie bramy to z kolei mniejsze straty ciepła w garażu podczas otwierania. Otwierając tylko jedną z dwóch bram w garażu, wymiana powietrza będzie mniejsza. Użytkownicy nie będą też zajmowali sobie nawzajem miejsca.

Napędy instaluje się niemal do wszystkich rodzajów bram garażowych (uchylnych, segmentowych i rolowanych), jak i wjazdowych (przesuwnych i skrzydłowych). Automatyki nie trzeba kupować razem z bramą ani od razu jej montować.
Dobór automatyki warto powierzyć specjaliście. Jej rodzaj i parametry techniczne dopasowuje się do typu i szerokości bramy oraz jej ciężaru. Jeśli kupujemy napęd do bramy już użytkowanej, trzeba sprawdzić jej stan techniczny. Montaż napędu do bramy wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej.